fbpx

Godziny pracy pon.-pt. 7.00-16.00

W jaki sposób dobrać mieszalnik do betonu

W jaki sposób dobrać mieszalnik do betonu

Mieszalnik do betonu o odpowiedniej wielkości oraz ilość zawibrowanego betonu, który wyprodukuje, zdeterminuje nam wydajność wytwórni betonu.

Standardowo wydajność węzła określa się godzinowo poprzez ilość pełnych cykli produkcyjnych, jakie zmieszczą się w ciągu godziny pracy betoniarni. Czas cyklu zależy oczywiście od typu produkowanej mieszanki betonowej oraz wielkości mieszalnika  i średnio trwa ok. 90 sekund.

Im większy mieszalnik do betonu tym czas jego napełnienia oraz opróżnienia będzie dłuższy. Mniejszy mieszalnik wykona więcej cykli pracy w ciągu godziny. Zastosowanie przy mieszalniku podwójnej klapy spustowej, klapy zrzutowej  lub rozdzielacza tzw. portek pozwoli ten czas znacznie zredukować.

Jak dobrać mieszalnik do betonu?

Na decyzję o doborze mieszalnika wpływ ma przede wszystkim rodzaj planowanej produkcji, ale również sposób odbioru mieszanki, posiadane środki transportu betonu.

Najmniejsza gruszka przyjmie do przewozu 6 m3 betonu, najbardziej popularna 9m3, ale występują też na rynku nawet 13-metrowe. Pompogruszka załaduje 7 lub 8 m3 betonu. Dobierając więc mieszalnik dwuwałowy do betonu, weźmy to pod uwagę. Optymalnym wydaje się tu być mieszalnik 2,5 lub 3m3 w zarobie, dzięki któremu odpowiemy na mniejsze zamówienia, a także sprostamy tym większym.

Warto tak obliczyć potrzeby produkcyjne, by betoniarnia produkowała maksymalne zaroby oraz  nie pracowała w niepełnym obłożeniu lub miała dłuższe przestoje.

Mieszalniki do betonu dwuwałowe i planetarne

Kolejny temat mający wpływ na dobór mieszalnika to rodzaj betonu i rodzaj prefabrykacji betonowej.

Przy produkcji betonu towarowego, betonu na podbudowy dróg czy betonu natryskowego najlepiej sprawdzi się mieszalnik dwuwałowy. Większość producentów mieszalników odchodzi od produkcji mieszalników jednowałowych, które nie nadążają za wysokimi wymaganiami rynku, stawiając bardziej wydajne maszyny do betonu.

Przy prefabrykacji zarówno drobnej typu bloczki czy kostka brukowa, jak i wielkogabarytowej jak sprężone elementy betonowe stosuje się mieszalniki planetarne. W tym wypadku wielkość mieszalnika determinowana jest typem produkcji.  Betoniarnia obsługująca linie do produkcji elementów sprężonych lub formy i stoły uchylne powinna być wyposażona w duży mieszalnik planetarny od 1,5 do nawet 2,5 metra sześciennego zawibrowanego betonu.

Mieszalniki planetarne do betonu SICOMA dzięki zastosowaniu dwóch napędów i 6 ramion mieszających oraz dwóch zgarniających (MP3000/2000) oraz takiemu ułożeniu łopat, dzięki któremu żadna z nich w ciągu cyklu mieszania nie powtarza swojego toru, wymieszają nawet najbardziej wymagający beton.

Wielkość mieszalników planetarnych jest kompatybilna z systemem transportu i dystrybucji betonu Marcantonini. Jest to zautomatyzowany system szynowy zabudowany w hali, który transportuje beton z betoniarni do form lub rozściełaczy oraz pozwala zoptymalizować wielkość mieszalnika w stosunku do potrzeb produkcyjnych.

Odchodzi się już od stosowania mieszalników do betonu jednowałowych i turbinowych przy produkcji skomplikowanych i wymagających mieszanek. Choć nadal są produkowane, cieszą się coraz mniejszą popularnością, wypierane przez mieszalniki dwuwałowe i planetarne.

Uniwersalne mieszalniki do betonu marki SICOMA

Inżynierowie projektanci w fabryce SICOMA OMG Group od ponad 80 lat udoskonalają finalne produkty, jakimi są mieszalniki dwuwałowe MAO, mieszalniki dwuwałowe do produkcji ciągłej MAO C oraz mieszalniki planetarne MP. Unikalne, opatentowane rozwiązania dają spektakularne rezultaty przy produkcji betonu.

Mieszalniki SICOMA mają zastosowanie nie tylko przy produkcji betonu, choć jest to wiodąca branża, w której pracują. Spotkać je możemy w tak odległych od betonu branżach, jak np. chemiczna, produkcja szkła czy oczyszczalnie ścieków.

Osobny dział stanowią mieszalniki laboratoryjne dwuwałowe i planetarne. W warunkach laboratoryjnych można w nich przetestować mieszanki betonowe, unikając jednocześnie dużych strat na materiale.